TR

TEKNİK BİLGİLER

Viscoelastik Sünger nedir?

Viskoelastik sünger  yükleme hızına orantılı olarak tepki veren viskoelastik mekanik özelliklere sahip yumuşak ve ağır bir poliüretan köpüktür.  Bu sünger yük altında aldığı şekli yük kaldırıldığında hemen kaybetmemesi ve daha sonra ilk şekline dönmesi nedeniyle şekil hafızalı ya da hafızalı sünger olarak ta adlandırılır. 

Viscomavi yatak ve yastıklarında en son teknoloji ürünü yeni nesil viskoelastik köpük kullanılır. 

 Ne Zaman ve Kim buldu?

1970 lı yıllarda NASA tarafından uzay yolculuğu sırasında astronotların kullanacakları koltukların kaplamalarında kullanılmak üzere basınç düşürücü etkiye sahip bir malzeme araştırma projesi başarı ile sonuçlandı. Bu yeni ürün viskoelastik poliüretan köpük olarak adlandırıldı. Farklı mekanik özelliklere sahip olması nedeniyle hemen farklı endüstrilerde uygulama alanları bulmaya başladı.

Amerikan futbolcularının kasklarının iç kaplamalarındaki kullanımını tıbbi uygulamalar izledi. Basınç düşürme özelliği nedeni ile yatalak hastaların yatakları için  alternatifsiz bir çözüm haline geldi ve yaygınlaştı.  Yatakla temaslı alanlardaki basıncı düşürmesi, bu bölgelerdeki kılcal kan dolaşımını rahatlatması, hatta kan dolaşımı tıkanmalarını önlemesi nedeniyle eşsiz bir iyileştirme sağlıyordu.

Ancak bu yıllarda pahalı olması, yatak ve yastık olarak kullanımının sakatlık veya diğer nedenlerle uzun süre yatmak zorunda olanlarla sınırlı kalmasına neden oluyordu.

İlk ortaya çıkışından sonra geçen yaklaşık kırk yıl içerisinde bu malzeme daha da geliştirildi. Hammadde ve köpük üretim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, üretim maliyetinin düşmesine ve  bugün artık sağlıklı insanların da bu malzemenin özellikle basınç düşürücü etkisinden  yararlanmasına olanak sağlamaya başladı. 

Viscomavi ürünleri  teknolojinin geldiği son noktadan dünya standardlarında yararlanmanızı sağlar

Basınç Azaltıcı Özellik nedir?

Viscomavi yatak ve yastıklarda kullanılan viskoelastik ipeksi yumuşak köpük kısa zamanda vucut şeklini alır ve bu konumunu tepkisini düşürerek uyku süresince saklamaya devam eder. Yatak ve yastıkla tüm temas yüzeylerinde özellikle yatağa daha fazla gömülen bölgelerinde klasik yatma yüzeylerine göre daha düşük olmak üzere daha homojen bir basınç alanı yaratır.
Sıradan elastik yataklarda basınçsız  bölgelerin yanında yüksek basınç bölgeleri de görülür. 
Suyun bedenimizin su altında kalan bölümlerine uyguladığı basınç  bu bölgelererin su yüzeyinden ne kadar derinde olduğu ile orantılı olarak artmakla beraber geniş temas alanı nedeniyle düşüktür, su vücudumuzu taşırken bu nedenle bölgesel rahatsızlık yaratmaz. Viscomavi yataklarda da sırtüstü yatarken benzer konforu hissedersiniz.
Yatağın uyku süresince bedenimize uyguladığı basınç ne kadar düşük ve homojen olursa o kadar rahat uyuruz. Uykuda geçen süre hayatımızın yaklaşık üçte biri kadardır. Rahat ve sağlıklı uyku hayatımızın geri kalan üçte ikilik kısmının da performansını arttırır.

Uyku sırasında sık sık dönme dönme vücudumuzun baskı altında kalan bölgelerini rahatlatırken uyku konforumuzu azaltır ve kısmi olarak fazla baskıda kalan bölgeleri rahatlatır. 
 
Viskomavi yatakları uygun vücut desteğini,  sert destek tabakası ve ipeksi yumuşak viskoelastik katmanı ile beraber, hem sağlıklı hem de konforlu  bir şekilde sunar.

Yoğunluk (densite) nedir?

Yoğunluk belirli bir hacimdeki malzemenin ağırlığıdır.Yoğunluk (densite) köpüğün sertliği, yumuşaklığı, fonksiyonel çalışma ömrü ve taşıma kapasitesi ile  doğrudan bağlantılı değildir. Yoğunluk arttıkça köpüklerin ağırlıkları artar. Viscoelastik hafızalı köpüklerin ömürleri kimyasal yapıları, üretim ve tasarım kalitesi ile doğrudan bağlantılıdır.

Uzun fonksiyonel çalışma ömrü, daha düşük ısı kapasitesi, yüksek hava geçirgenliği ve konfor açısından en uygun yumuşaklık, en fazla basınç azaltma özelliği ve geniş ortam çalışma sıcaklık bantı açısından en iyi kompozisyon olarak nominal 70kg/m3 yoğunluğunda yeni nesil hafızalı köpük teknolojisi Viscomavi ürünlerinde kullanılmıştır.

 

 

Yüklüyor...